1. Новини Закарпаття
  2. >

Яйця та помідори сягнули рекорду: на Закарпатті - ціновий шок

09.11.2023 13:04 Суспільство ВАЖЛИВО Голос Карпат

В магазинах у листопаді дорожчає ряд важливих продуктів.

В магазинах у листопаді дорожчає ряд важливих продуктів.

  У регіоні впродовж осені продовжують підніматись в ціні овочі, молочна продукція, крупи та м'ясо. Дорожчає і один з традиційних продуктів у магазинах області - курячі яйця. Ще влітку цьогоріч десяток яєць обходився в середньому від 32-35 гривень. Та згодом вони здорожчали на більш ніж 50 грн.

  До зими ціни на яйця ще будуть зростати, прогнозують експерти. Рекордного піку в ціні на яйця варто очікувати уже у найближчий період. Узимку вони можуть зрости до 75 гривень за десять штук. Зниження цін, швидше за все, можна буде спостерігати уже весною. При цьому виробництво яєць в Україні цього року виявилося нижчим, ніж минулого, розповів Liga.net аналітик Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ) Максим Гопка. За його словами, до зростання цін призвели два основні фактори:

Сезонність. У холоди приватні господарства зменшують пропозицію на ринку, а саме вони постачають чимало яєць.

Експорт. Україна є одним із найбільших експортерів яєць до Євросоюзу. Відповідно, внутрішні ціни залежать і від європейської кон'юнктури, адже виробникам має бути вигідно торгувати на внутрішньому ринку.

"До кінця року реальна вартість може встановитися в середньому на позначці 60-70 грн. Зросла також і собівартість виробництва, особливо за витратами на електроенергію. Наразі дещо стримує ціни ще низька вартість кормів та протеїнових компонентів", – зазначив Гопка.

  У листопаді цьогоріч закарпатців лякають ціни на овочі. Зокрема, істотно здорожчали помідори. До слова, у магазинах Перечинщини їх можна придбати від 80 гривень за кілограм. Такі ціни на помідори були також на початку цього сезону. Хоч можна було знайти і дорожчі, зокрема, в Ужгороді вони вартували й 95 гривень за кілограм.

  В період консервації помідори впали в ціні й вартували від 20 гривень за кілограм. Люди запасались дешевими овочами.

  Надалі, як зазначають експерти, слід буде очікувати підйому цін на молочну продукцію. Наразі вони вже істотно зросли. Один із важливих молочних продуктів найближчим часом узагалі може бути дефіцитним. Як зазначає аналітик молочних ринків Максим Фастєєв, найбільше подорожчання та дефіцит серед усієї молочки очікується щодо вершкового масла – його вартість може зрости на 20-25% порівняно з літніми показниками.

  За словами експерта, на вартість молочки впливає динаміка закупівельних цін сирого молока, що, своєю чергою, залежить від балансу попиту та пропозиції.

«Так, серпнева спека негативно вплинула на показники виробництва сирого молока. Тепловий удар нашкодив коровам, наслідком чого стало падіння продуктивності тварин тривалістю кілька місяців. З іншого боку, попит на молочну продукцію останні місяці зростав – бум внутрішнього туризму та нова хвиля повернення українців з-за кордону перед початком навчального періоду продукували активні продажі сирів та свіжої категорії в HoReCa та рітейлі», – пояснює експерт.

Нагадаємо, Варто бути готовими: в Україні готують резервні схеми живлення у результаті повторних блекаутів

Читайте на ГК:Останній порятунок чи дорога до смерті?: спокійна на вигляд Тиса ховає в собі стрімкі течії, смертоносне каміння та збирає людські життя (ВІДЕО)
Читайте на ГК:Шокуюче число: скільки людей загинули на водоймах Закарпаття з початку року
Читайте на ГК:Закарпатцям молода картопля обійдеться в "золоту копійку": скільки доведеться заплатити за кілограм